Rehber

OYUNA BAŞLANGIÇ

Evet arkadaşlar oyunu açtıktan sonra yeni oyun(New Game) sekmesinden oyunumuzun kayıt olacağı yeri seçiyoruz(World).Ardından kısa bir yüklemeden sonra oyun açılıyor. Karşımızda karelerden oluşan Minecraft Dünyası.

Sizin için tamamen rastgele oluşturulan bu dünyada hayatta kalmaya çalışacaksınız.Oyunun ilk gününde amacımız karanlık basmadan kendimize bir sığınak inşa etmek.Bunun için çevremizdeki her şeyi kullanabiliriz.Tabi ki yapacağınız sığınak tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.İsterseniz Bir dağın eteğine oyulmuş bir mağara, isterseniz ağaçların arasında bir kulübe...

Oyunda kullanacağımız alet ve edevatlar için birçok kombinasyon var.


Örneğin bir ağacın gövdesin den ağaç kütüğü(log), her kütükten de 4 adet tahta(Plank) elde edebilirsiniz.Bu tahtaları kullanarak küçük bir kulübe yapabilirsiniz.Bunları elde etmek için ağaca yaklaşın ve farenin sol tuşuna basılı tutun.Karakteriniz elleriyle ağaca vuracak ve kütük parçalanıp dağılacak.Ardından yere düşen simgenin üzerine ilerleyerek kestiğiniz kütüğü alınız.Bunu bir kaç kere tekrarlayınız.


Soldan sağa doğru Ağaç kütüğü, tahta, tezgâh.

"E" tuşuna basarak envanterinizi(Inventory) açınız.

Elde ettiğiniz kütüğü sürükleyip Crafting bölümündeki bir kareye bırakıp, yan tarafta çıkan tahtaya basınız. Böylece tahta ürettiniz.Ürettiğiniz tahtalardan birer tane 4 kareyede koyun ve Tezgâh(Workbench) yapın.Artık daha fazla ve farklı eşyalar üretebileceğiz.Tezgâhı envanterinizin en alt sol köşesine koyunuz.Ulaşımı rahat, kaybetmeyeceğiniz biryere (Mesela Dağın eteğine oyacağınız eviniz için girişin hemen yanı) sağ tıklayıp kurunuz.

Kurduğunuz tezgâha sağ tıklayıp üretim penceresini açınız. Şimdi elde ettiğiniz tahtaların bir kısmını kullanıp şimdi sopa üreteceğiz.


Elde ettiğimiz sopalardan da ilk aletimizi yapalım.Tahta bir balta.(wooden axe). Artık daha hızlı ağaç kesebilirsin.

Balta ile ağaç kestikten sonra bir kazmaya ihtiyacımız var.

Ve de bir kürek yapmamız lazım.Toprak cinsi şeyleri daha hızlı kazarız.


ENVANTER 


 Envanter, oyuncunun taşıdığı eşyaları yönetmek için kullandığı paneldir. "E" tuşuna basınca açılır "Esc" tuşuna basarak da kapanır.Oyuncu sol tarafı kullanarak ürettiği zırhları giyebilir, 2x2 boyutunda eşyaları üretebilir , eşyaları ve aletleri en alttaki sıraya koyarak bunları kuşanabilir. Ayrıca oyuncunun karakterinin önizlemesi de buradan görülebilir.


ALETLER

Bu aletleri yapmak için bir çalışma tezgahına sahip olmamız gerekir.
Yapılan alette kullanılan meteryal aletin kalitesini belirler.
 Elmas ->Demir ->Taş ->Altın ->Tahta

Balta = Sopa + Ahşap veya Parke taşı veya Demir Külçeler veya Altın külçeler veya Elmas Taşlar

Kazma = Sopa + Ahşap veya Parke taşı veya Demir Külçeler veya Altın külçeler veya Elmas Taşlar

Kürek = Sopa + Ahşap veya Parke taşı veya Demir Külçeler veya Altın külçeler veya Elmas Taşlar


Çapa = Sopa + Ahşap veya Parke taşı veya Demir Külçeler veya Altın külçeler veya Elmas Taşlar 


BLOKLAR 

Minecraft Dünyasında neredeyse her şey bloklardan oluşuyor.İşte o bloklar.
Büyüğü için tıklayınız.


Pasif Yaratıklar (Passive Mobs)

Pasif yaratıklar oyuncuya saldırmayan yaratıklardır. Yani doğduktan(spawn) sonra sadece etrafta dolaşırlar. Yeterli ışık seviyesi olan çimenlik alan üzerinde doğarlar (9 yada daha büyük).

Domuz

Domuzlar Survival, Infdev, and Indev sürümünde bulunan bir yaratıktır.

Domuzlar oyunda temel olarak oyuncuya yiyecek sağlayıp azalmış olan sağlığını düzeltmek için konulmuştur . 3lü ve 4lü gruplar halinde haritada rastgele doğarlar.Pek dost canlısı değildirler, oyuncuya çarpıp bir yamaçtan düşürebilir.Dolaylı yoldan ölümüne neden olabilir.


Koyun 

Koyunlar da domuzlar gibi ilk 0.30 versiyonunda ortaya çıkmıştır. Koyunlar diğer pasif yaratıklardan farklı olarak doğdukları yerde başıboş durmazlar; doğdukları yerde eğer çimen yoksa çimen bulunan bir yere giderler. Genellikle 2-8 adet doğarlar. Koyunları öldürdüğünüzde veya makas ile kırptığınızda beyaz kumaş düşürürler(White Cloth).


 İnekler 

İnekler şuanda doğal olan en büyük yaratıklardır. . Kova kullanarak ineklerden süt elde edilebilir. Bir inek öldürüldüğünde 0-3 parça deri düşürür.Bu deri ile zırh yapılabilir. İnekler gruplarının sayısı 12 den fazla olamaz. Buna karşın ineklerin oyun dünyasında tek gezme eğilimleri vardır.


 Tavuklar

Tavuklar yere düşerken uçabilirler, buda onları düşerken alabilecekleri hasarı engeller. Şimdilik tavuklar 2-4 gruplar halinde doğarlar.En küçük doğal yaratıktır. Öldürdüğünüzde rastgele yumurta yada 0-2 adet tüy düşürebilir. Bir kılıç darbesiyle öldürülebilirler. Mooshroom cow 0-2 arası deri düşürürüp 0-3 arasında et düşürürür.Elinizde tabak ile sol tıklarsanız size çorba verir.


 Ocelot (Cat)

Jungle biomunda bulunur. Siz üzerine gittikçe kaçar. Balık verirseniz evcil kediniz olur. Hiç birşey düşürmez 


 Iron Golem

 Köylerde köylüleri korumak için vardır. 15 ve üzeri köylü olan köylerde bulunur.50 kalp canı vardır öldürdünüzde 0-12 arası demir ve 0-1 arası kırmızı gül düşürür. Bunu sizde yarata bilirsiniz.


 Snow Golem

 Kendiniz canlandırırsınız. 2 adet kat bloğunun üstüne bal kabağı koyunca oluşur.Düşman yaratıklara kar topu atar.Geçtiği yerlerde kar bırakır.Suya düşünce yok olur. Ölünce içinden 0-9 arası kartopu düşürür.


 Düşman Yaratıklar (Enemy Mobs)

İskelet

 İskeletler haritanın herhangi bir yerinde doğabilirler ve oyuncu ona saldırdığında onu zombiler gibi takip edebilirler.Genellikle gece vaktinde yada karanlık mağaralarda doğarlar. 4-6 puanlık hasar aldıklarında ölürlre.NPC zırh giyebilirler ama bu onlara artı can sağlamaz. Saldırılarında 2 kalp hasar verirler. İskeletler size ok (arrow) atabilir. Gizli "Cuma Güncellemesi" nden sonra iskeletler örümcekleri binek olarak kullanabilir.

 Zombies

Eylül 3, 2009 güncellemesinde zombiler oyundaki en hızlı yaratıklar olmuştur. Saldırıları 3 kalp değerindedir. Genellikle grupları 2 yada daha fazla zombiden oluşur. Zombiler bazen bir parça zırh giymiş olarak bulunabilir.Alpha versiyonunda zombilerin sesi oyundaki en gerçekçi sestir.Zombiler de iskeletler gibi zırh giyebilir ama bu onlara artı sağlık puanı kazandırmaz.


 Creeper

En korkulacak moblardan biridir.Yanına yaklaşınca patlar.Sizden asla kaçmaz.patladıpı alanda oyuk açar. 1-10 arasında can götürür.Günel doğunca yanmazlar.Ölünce içinden 0-2 arası gun power (barut) düşürür. 


 Örümcek

Karanlık yerlerde doğarlar.İskeletlerin üzerine bine bilir. En fazla 15 hasar verir. Güneş doğunca ölmezler. Ölünce içinden 0-2 arası string (ip) düşürür.


 Mağara Örümcegi 
Mağralarda bulunur. Size vurduğunda zehirlenirsiniz ve canınız gitmeye başlar. Örümcekle aynı özelliğe sahiptir.


 Enderman 

Gündüzleri yanmazlar. Işınlanma özelliğine sahiptir.1-3 arası can götürür. Siz onun gözne bakana veya vurana kadar size saldırmaz. Başınıza balkabağı taktığınızda yüzüne baksanız bile saldırmaz.The end’te çok fazla bulunurlar.Yerdeki herşeyi alabilirler.


 Zombi Domuz Adam

Aslında pasif de sayılır. Çünkü Siz ona vurmadıkça oda size vurmaz. Eline altın kılıç tasır.2-4 arasında can götürür. Ölünce içinden gold nugget ve farklı eşyalar düşürür.Nether’de bulunur.


 Ghast 

Çok tehlikelidir.Uzaktan alev topu fırlatır onlara kılıçla onları geri ata bilirsiniz. Normal vuruşu 2-5 arasındadır. Kritik vuruşta 5-10 can götürür.Öldüğünde içinden Ghast Tear düşürür.


 Blaze 

Netherde bulunurlar. Ghast gibi ateş topu fırlatırlar. Öldürmek kolaydır.Nether’de ve Nether fortress’te bulunurlar.


 Slime 

Bölününce 12 parça olurlar. Götürdükleri Canlar en Büyügü 2 Ortaları 2 Kücükleri 1.5 Dur . İçinden Slime Ball Düşer . Güneşte Yanmazlar .


 EnderDragon 

En güçlü Mobdur. 200 kalp canı vardır. Siz ona vurdukça yanlardaki kulelerin tepesindeki şeylerden canını geri emer.Öldürmesi çok zordur.Yaptığınız şeyleri yıka bilir.Ölünce İçinden Yumurtası Düşer . Almak İçin Piston gereklidir .


 Cadı 

Oyuna 1.4.2 güncellemesi ile eklenmiştir. Size Patlayıcı Zarar İksiri, Zayıflık İksiri, Zehir İksiri vb atar. İçinden Boş Şişe, Redstone, Çeşitli İksirler, Barut, Şeker ve Çubuk düşebilir. Size 6 block yakından saldırabilir çünki iksir atma menzili o kadardır. Bataklık gibi yerlerde kulübesi vardır.


 Wither 

Wither Oyuna 1.4.2 Güncellemesinde eklenmiştir . Nether'da bulunur. . Siz onu gördügünüzde renk değiştirir siyahlaşır ve uçmaya başlar. Uçarken kafasına benzeyen toplar atar ve sizi öldürmeye çalısır. Canı yarıya gelince yere iner fakat üzerinde güçlü bir zırh vardır. Kolayda 3 can Normalde 5 Zorda ise 7 can götürür. 


 Wither Skeleton 

Oyuna 1.4.2 Güncellemesi ile eklenmiştir. Gayet güçlüdür. Hatta en güçlü moblardandır. Nether Fortresses'larda bulunur içinden Kemik, Kömür, Wither Skeleton Kafası düşürür. Kolayda her vuruşta 5 Normalde 9 Zorda 13 can götürür.Minecraftta Tarım (Farming) 


Hasat Zamanı gelen buğdaylar
Minecraft dünyasında bir çok tehlike ile karşılaşıyoruz ve can puanlarımızın bir kısmını kaybedebiliriz -Bir yaratığın bize saldırması yada yüksek bir yerden düşerek- Bunu telafi etmek için de yemek yemeliyiz.Bugünkü konumuzda bununla alakalı. Minecraft Tarım nasıl yapılır. Tarım Şubat 6 2010 tarihinde oyuna eklendi. Artık oyuncular kendi tarlalarını kurabilecekler. Tarlalarına tohum ektikten sonra bu tohumların filizlenip olgunlaştıklarında hasat edip buğday elde edebilecekler. Buğdayı da oyundaki temel yiyeceklerden biri olan Ekmek yapımında kullanabilirler.

Ekim nasıl yapılır?

Bir Çapa yapın ve elinize alın. Tohumları ekeceğiniz toprak blokun üzerine sağ tıklayarak ekim için uygun hale(fertilize) getirin. Toprak işlenecek ve kuru gözükecek. Suya yakın toprakların bir müddet sonra rengi değişir ve sulanmış toprak(hydrated) olur. Buda ürünlerin hızlı büyümesini sağlar.


 Tohum 
Tohum Resmi
Tohum elde etmek için otları yok edin. Bu işlemi tekrarlayarak yeteri kadar tohum elde ettikten sonra ekime başlayabilirsiniz
İpuçları 
  • Sulanmamış toprağa ekilen tohum daha yavaş büyür. 
  • Ürünlerin yanına koyacağınız meşale geceleri yaratıkların üzerlerine doğması engelleyecektir. 
  • Çapa yaparken kullandığınız materyaller çapanızın sağlamlığını etkiler. 


Hasat

 Ürünleri istediğiniz zaman üzerine sol tıklayarak hasat edebilirsiniz. Ama sadece başaklar tamamen sarıya döndüğünde (Yukarıdaki resimde gösterilmemiştir) buğday verir. Başaklar tamamen olgunlaştığında 1 adet buğday ve 0 ve 3 arasında tohum elde edersiniz

 ŞEKER KAMIŞI 

Şeker kamışları sadece su kenarında yetişir. Şeker kamışlarından elde edilen kamışlarla şeker elde edilebilir. Bununla da pasta yapabilirsiniz. Sadece şeker değil kağıtta elde edebilir. Bununla kitap yapıp büyülerinizi daha kuvvetli hale getirebilirsiniz.1.4.2 Update'inde kitaplar da enchant edilebilir.

3 yorum :

Yorumunuz...